Czym jest pożyczka?

Pożyczka jest to pewnego rodzaju operacja, która polega na udzieleniu pożyczkobiorcy, określonej sumy pieniężnej bądź przedmiotów do jego dyspozycji. Określonych środków pożycza osoba fizyczna bądź dana instytucja. Pożyczka udzielana jest na określony czas, oznaczony bądź nieoznaczony.

W przypadku terminu nieoznaczonego, zwrot pożyczki musi nastąpić w okresie sześciu tygodniu od momentu wypowiedzenia przez osobę udzielającą wsparcia finansowego w tej formie. Jest to z góry ustalony przepis wynikający z artykułu 723 kodeksu cywilnego.

Ogólnie rzecz biorąc wszelkiego rodzaju kwestie wynikające z obowiązków i praw względem udzielanych pożyczek, są regulowane przez kodeks cywilny, artykuł 720 § 1. Ponadto regulacjom kredytu konsumenckiego, podlegają firmy pożyczkowe, które to udzielają takowych.

Pożyczka różni się od kredytu tym, że może występować zarówno w formie pieniężnej jak i przedmiotów. Jednakże mogą to być tylko i wyłącznie przedmioty oznaczone co do gatunku. Pożyczka może być odpłatna bądź nieodpłatna.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
MelaniT Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MelaniT
Gość

Pozyczanie pieniedzy nie jest bezpiecznym biznesem. Chociaz wiekszosc pozyczkobiorcow systematycznie splaca swoje zobowiazania, to jednak zawsze znajduja sie tez tacy, ktorzy z roznych powodow nie reguluja dlugow. W takiej sytuacji najczesciej pozyczkodawca nalicza specjalne kary, dlug trafia do windykacji, a potem nawet do komornika. Jednoczesnie informacja o nierzetelnym dluzniku odnotowywana jest w specjalnych bazach danych. Jedna z najczesciej stosowanych baz jest BIK – Biuro Informacji Kredytowej S.A.