W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do momentu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel był do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem oczekiwała na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z działalności w USA razem z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było świadczyć o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia interesów z tytułem „Ajent”. Nadal niełatwo było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak więc już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz więcej prywatnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W miejscowościach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi korzystali Polacy były bardzo większe niż podaż towarów. Dało to wysoką inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w olbrzymim stopniu pozwoliło tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuk u sporej większości naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najczęstszych to biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie ważna było obecnie kupić każdy element. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na zasadzie domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej dobre.

Co dalej

Bardzo łatwo zaczęły pojawiać się nowe części a na momencie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było ogromne, jednak powoli się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje szanse w turystyce. Coraz wyższym uznaniem wśród turystów zaczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to duża postać spośród ich otworzyliście dbać o daniu tak swojego kapitału, by ten na nich wytwarzał. W poprzednich latach do najpopularniejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, a te póki co nie są opłacalne, zarówno ze względu na małe oprocentowanie, kiedy i pracującą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w momentach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o